Česky                 English                 

Vážení příznivci a přátelé včel. Vítáme Vás na webu VcelyOnline.cz, kde sledujeme chování včel 24 hodin denně 365 dní v roce on-line kamerami a vysíláme přenos živě na internetu. Pro sledování včel on-line stačí kliknout na obrázek vlevo a zadat tyto přihlašovací údaje (ID): bezmedutonejde (heslo nezadávat). Přenos zatím funguje pouze v prohlížeči Microsoft Internet Expoler (při prvním spuštění proběhne instalace ovladačů).

Tento nápad vznikl v roce 2006, realizace proběhla v době od března do prosince 2011. Včelnice je umístěna v obci Litobratřice, která se nachází v okrese Znojmo, v Jihomoravském kraji, přibližně 5 km severně od Hrušovan nad Jevišovkou. 

Na včelnici je umístěna iCCTV technologie, která nám umožňuje sledovat včely on-line. Tato technologie je přizpůsobena k úlovým podmínkách a životu včel (speciální kamery a osvětlení, které nenarušuje život včel). Více informací se dozvíte v sekci O nás.

Novinky

 • První jarní prohlídky včelstev, tkz. inspekční
  14. dubna 2013

  V sobotu 14. dubna 2013 jsem jsem dělal na včelnici v Litobratřicích první jarní prohlídky, tkz. inspekční. Předmětem byla hlavně kontrola přítomnosti matky, množství zásob a celková kondice (síla) včelstva... Vše dopadlo na jedničku, mám radost...

  Z této akce si můžete prohlédnout nově zveřejněné fotografie 
  videa


 • Nový článek Barevná variabilita medu
  11. března 2013

  V časopise Včelařství č.2/2013 mi vyšel článek Barevná variabilita medu, který si můžete přečíst na stránce Včelí produkty > Med.


Včelařský rok

 • Rád bych zde uvedl základní pravidla, která vedou k dobrému včelaření, tj. jak ze záliby, tak včelaření komerční s maximálním ziskem. Toto bude mít trochu jiné ošetřování včelstev, které musí splnit pro dosažení svých cílů. Samozřejmě je nutné o včelách vědět jejich základní informace, které nás povedou k řádnému ošetřování během roku. Moje rady mají mít racionální podtext, protože jedině tak nám bude práce se včelami vyhovovat. Mým učitelem včelařství byl nedávno zesnulý Ing. Vladimír Řeháček (rok 2010), který působil mnoho let ve včelařské škole v Nasavrkách. Mým příkladem je mnoho odborníků současných, ale i osobností, které dnes řadíme již do historie. Včelaření je obor, který se neustále zdokonaluje a vytváří lepší podmínky nejen pro včely, ale i lidskou rasu, k jejímu pochopení ve všech souvislostech života na Zemi. 

  Budu se zde zabývat předně včelařením v racionálním směru, a to s ohledem na nejmodernější technologie, které český včelař má v dnešním světě k dispozici. Ošetřování včelstev tedy bude mít předpoklad, že počet včelstev bude od nejmenšího stanoviště včel až po větší včelí farmu, chcete-li to vyjádřit číslem, pak 3 až několik stovek včelstev na včelaře. Samozřejmě, že při vyšším počtu musí mít včelař v sezóně již nějakého spolupracovníka. Bez něj by nebyl schopen zvládnout předně sezónní práce během roku. 


 • Včelařský rok má sedm období. Určují je „vůdčí rostliny“, které projevují svoji krásu v plném květu a napovídají, jaké ošetřování včel během roku nás čeká.  Více »

Včelí produkty

 • Med
  Je hustá sladká a lepkavá kapalina, vytvářená včelami, případně i jiným hmyzem sběrem a zahušťováním sladkých šťáv – především nektaru květů (med květový) a výměšků hmyzu (mšice, medovice) živícího se sáním mízy rostlin (med medovicový). Více »

 • Pyl
  Pyl je soubor drobných samčích pohlavních buněk semenných rostlin. Samotná samčí buňka kvetoucích rostlin se nazývá pylové zrno (granum pollinis). Barva pylu bývá velmi často žlutá nebo nažloutlá. Více »


 • Propolis
  Je lepkavá pryskyřičná substance, kterou včely sbírají na pupenech stromů a keřů. Obsahuje vysoký podíl látek bránících rozvoji mikroorganismů. Včely ji používají k tmelení vnitřních stěn úlu, ucpávání nežádoucích štěrbin a mumifikaci mrtvých těl vetřelců. Propolis je významně obsažen i ve víčkách, jimiž včely uzavírají medové buňky a med se i přes dlouhé skladování nezkazí. Více »

 • Vosk
  Včelí vosk je přirozený produkt, který vzniká metabolickou přestavbou medu a pylu v těle některých druhů včel. U včely medonosné je producentem dělnice ve 12. až 18. dni svého života. Více »

 • Mateří kašička
  Mateří kašička je produkována žlázami mladých včelích dělnic. Mateří kašičkou krmí včely jednak svá vývojová stádia - larvy, jednak matku po celou dobu jejího života. Mateří kašička je koncentrátem obsahujícím hlavně bílkoviny a mnoho dalších složek. Jedná se o novodobější produkt včelaření, protože se obtížněji produkuje. Získává se vybíráním nebo odsáváním z matečníků ve stáří larvy 4 dny. Mateří kašička se používá hlavně v kosmetice, také jako doplněk výživy a rovněž do léků. Více »

 • Včelí jed
  Včelí jed je produkt jedotvorné žlázy dělnic a včely k jeho tvorbě potřebují bílkovinnou stravu. Dokážou však do jedu převést i zplodiny vzniklé při invertování nektaru. Jed vytváří i včelí matka, ale používá jej jen při souboji s jinou matkou. Více »